Dieta bezglutenowa, co warto wiedzieć?

Dieta bezglutenowa jest przewidziana dla osób chorych na celiakię, czyli choroby trzewnej. Diety bezglutenowej używa się w leczeniu owej przypadłości, a także w celu zapobiegania jej powstawania. Specyfika diety charakteryzuje się usunięciem ze swojego codziennego menu wszystkich produktów, które zawierają gluten. W wyniku tego działania pokarmy, które są robione na bazie zboża naturalnego czy też przetworzonego są podczas diety bezglutenowej zakazane. Pszenica, żyto, jęczmień oraz jak mówią dzisiejsze badania na temat zanieczyszczenia owsa przez inne zboża są to produkty których spożywanie w jakiejkolwiek postaci jest niewskazane.


Dieta bezglutenowa powinna być stosowana nieprzerwanie przez całe życie w przypadkach gdy ktoś jest chory na celiakii. Profilaktyka zapobiegania rozwojowi choroby celiakii polega na stosowaniu diety bezglutenowej od najmłodszych lat czyli od urodzenia lub wieku niemowlęcego. Wiele spośród dostępnych produktów na rynku zawiera gluten będący jednym ze składowych całego przetworu. Na przykład jogurty zagęszczane skrobią pszenna.

Dieta bezglutenowa, a produkty niedozwolone zawierające gluten


Podczas stosowania diety bezglutenowej nie powinno się spożywać produktów takich jak:


- Ocet

- Mąka żytnia

- Mąka pszenna

- Kawa zbożowa

- Wędliny zawierające gluten czyli na przykład pasztetowa, salceson, kaszanka

- Wszystkie ciastka, ciasta, herbatniki produkowane na bazie mąki pszennej

- Słodycze zawierające gluten na przykład cukierki

- Otręby pszenne

- Kasza manna i kasza jęczmienna

- Pieczywo zawierające gluten czyli biały chleb, chleb razowy, bułka, pieczywo chrupkie

- Zwykły makaron

- Wszystkie przetwory i wyroby zawierające owies gdyż nie jest on czysty w swojej postaci. Owies posiada domieszki innych zbóż.

- Jakiekolwiek produkty, w których skład wchodzi jęczmień, żyto, pszenica

Dieta bezglutenowa, a produkty dozwolone nie zawierające glutenu


Podczas stosowania diety bezglutenowej wskazane i dozwolone jest jedzenie następujących produktów: - Różnego rodzaju przyprawy nie zawierające glutenu

- Cukier

- Owoce

- Warzywa

- Tłuszcze

- Wędliny nie zawierające glutenu

- Podroby mięsne

- Jajka

- Mleko i jego przetwory bez glutenu jako części składowej

- Wszystkie słodycze, ciastka, czekolady nie zawierające glutenu

- Kasza gryczana

- Kasza jaglana

- Bezglutenowe pieczony

- Bezglutenowy makaron

- Soja

- Mąka kukurydziana

- Płatki i chrupki kukurydziane

- Mączka ziemniaczana

- Ryż i mąka ryżowa

- Pieczywo ryżowe

- Kasza ryżowa

- Płatki ryżowe

- Wszystkie dostępne na rynku produkty opieczętowane napisem mówiącym o braku glutenu
Pojęcie produktu bezglutenowego należy rozumieć w ten sposób, że na jeden kilogram produktu przypada nie więcej niż dwadzieścia mg glutenu. Wartości te ściśle wyznacza Unia Europejska, które funkcjonują od pierwszego stycznia 2012 roku. Produkty w których zawartość glutenu wynosi ponad sto mg na kilogram produktu zawierają się w grupie produktów o niskiej zawartości glutenu.

Porada dla pani domu - dieta bezglutenowa


Tym, którzy dowiadują się, że ich dziecko nie może jeść wszystkich potraw i produktów nie łatwo jest się na początku przyzwyczaić do zmiany przygotowywania posiłków na odpowiednie. Z czasem jednak każda kobieta z finezją i bez żadnych problemów będzie przygotowywać odpowiednie bezglutenowe posiłki. Kuchnia bez glutenu to kuchnia bez tradycyjnej pszennej mąki, kaszy manny, płatków z owsa. Posiłki bezglutenowe są tak dobre, że nawet reszta domowników może się na nie skusić i z chęcią się na nie przestawić. Dla ułatwienia sobie przyrządzania odpowiednich posiłków warto na samym początku spisać sobie produkty, których można używać. Stosując dietę bezglutenową można spożywać różnego rodzaju mięsa, ryby, owoce, warzywa, jajka, pestki dyni, orzechy, pestki słonecznika, tłuszcze roślinne, mleko i jego przetwory nie zawierające glutenu, galaretki, budynie, kisiel, ogólnie wszystko co nie zawiera mąki żytniej, pszennej, jęczmiennej, wszystko co nie zawiera glutenu. Można jeść również pieczywo, makaron, placki, ciastka, płatki o ile są zrobione na bazie mąki nie zawierającej glutenu czyli na przykład mąka ryżowa, mąka sago, mąka kukurydziana lub gryczana albo amarantusowa. W wielu sklepach można dostać specjalnie opisane produkty nie zawierające glutenu wiec to dodatkowo ułatwia sprawę przygotowywania posiłków. Produkty nie zawierające glutenu na swoich opakowaniach mają znak przekreślonego kłosa, to także pomoże Ci w identyfikacji żywności pod tym kątem. Wybierając produkty w sklepach zawsze czytaj ulotki na opakowaniach gdyż gluten używana jest często jako zagęszczasz lub wchodzi w skład wędliny, keczupu, czekolady, a jego nawet minimalna ilość może zaszkodzić osobie starszej lub dziecku z celiakią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz